10 listopada 2020

Leśnicy dla Niepodległej : biografie 28 leśników, ich rodzin i bliskich

Leśnicy dla Niepodległej
Biografie 28 leśników, ich rodzin i bliskich

pod redakcją Tadeusza Chrzanowskiego

Wydawca: 
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu,
Polskie Towarzystwo Leśne. Oddział w Toruniu

Toruń 2018

Sygnatura SIRr IIIA/129

Obszerny tom „Leśnicy dla Niepodległej” zawiera biografie polskich leśników, którzy ofiarnie pracowali w minionym stuleciu dla Lasów Państwowych i niepodległości Polski.

W książce znajdziemy sylwetki wybitnych osobistości budujących fundament Lasów Państwowych po 1918 roku,  oraz sylwetki zwykłych leśników, którzy w codziennym trudzie pracowali na sukces Lasów Państwowych.

Wśród opisywanych postaci są organizatorzy oporu przeciwko okupacji niemieckiej i ofiary stalinowskich represji.

Są wśród bohaterów opracowania dyrektorzy lasów, nadleśniczowie, leśniczowie.

Najliczniej reprezentowani są leśnicy z Kujaw i Pomorza.

Wspominają ich bliscy, świadkowie, badacze i pasjonaci historii.

Ich biografie są jednocześnie obrazem życia całek leśnej rodziny i ich bliskich.

Indywidualne losy tworzą różnorodny i bogaty obraz życia polskich leśników minionego wieku.

Do publikacji dołączono „Indeks biograficzny leśników regionu-kujawsko-pomorskiego poległych i pomordowanych w latach 1939-1945”

W indeksie znalazło się dodatkowo 148 biogramów leśników, którzy Ojczyźnie oddali swoje życie.

Tom przypomina sylwetki następujących osób:

  1. Leśniczy Władysław Urbański
  2. Dyrektor Adam Loret
  3. Dyrektor Teofil Lorkiewicz
  4. Dyrektor Władysław Chwalibogowski
  5. Nadleśniczy Antoni Tomaszek
  6. Nadleśniczy Marian Musiałowicz
  7. Nadleśniczy Władysław Kotula
  8. Nadleśniczy Edmund Drecki
  9. Nadleśniczy Rudolf Zacher
  10. Dyrektor Kazimierz Baran
  11. Nadleśniczy Tadeusz Schwetz
  12. Nadleśniczy Jerzy Wysocki
  13. Nadleśniczy Bolesław Usow ps. Konar
  14. Doktor Józef Goetz
  15. Inżynier Antoni Borkowski
  16. Nadleśniczy Feliks Soboczyński
  17. Leśniczy Józef Bartol
  18. Leśniczy Oskar Vogt
  19. Leśniczy Czesław Malinowski
  20. Leśniczy Jan Bińczyk ps. Zagłoba
  21. Leśniczy Józef Łącki
  22. Leśniczy Jan Sikorski ps. Wilk
  23. Danuta Siedzikówna ps. Inka
  24. Leśniczy Romuald Strutyński
  25. Leśniczy Franciszek Wrembel ps. Marcin
  26. Leśniczy Marian Jankowski ps. Szarak
  27. Leśniczy Zbigniew Jaworski
  28. Inżynier Michał Sokołowski