Spacer z przewodnikiem – Na tropie toruńskich drukarzy

belkaniebieska2

06092016

 

 

Magdalena Łubieńska

Na tropie toruńskich drukarzy

Spacer z przewodnikiem

Niedziela, 28 sierpnia 2016

belkaniebieska2

Oddział Przewodnicki Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Toruniu nieprzerwanie od 1993 roku organizuje spacery z przewodnikiem poświęcone naszemu miastu, jego zabytkom, sławnym mieszkańcom.

W niedzielę 28 sierpnia 2016 roku o godzinie 16.00 mieliśmy przyjemność brania udziału w spacerze po Starym Mieście śladami toruńskich drukarni.

Gości oprowadzała nestorka toruńskich przewodników pani Magdalena Łubieńska.

Dzięki jej opowieści poznaliśmy postacie najsłynniejszych toruńskich drukarzy Ernesta Lambecka, Zygfryda Gardzielewskiego, Józefa i Sylwestra Buszczyńskich, Carla Dombrowskiego.

Usłyszeliśmy wiele o losach pierwszej toruńskiej drukarni Stenczela Worffschauffla i Erazma Glicznera, o dziejach drukarni radzieckiej (Rady Miasta Torunia), o ciągłych niedostatkach pieniężnych, z jakimi borykali się od zawsze drukarze.

Zobaczyliśmy w jakich kamienicach na starówce mieściły się drukarnie w okresie staropolskim, w XIX wieku, w okresie międzywojennym i czasach PRL.

Widzieliśmy, gdzie była drukowana „Gazetę Toruńską” oraz gdzie działała Toruńska Drukarnia Dziełowa.

Polecamy wszystkim tę niezwykle miłą i pouczającą możliwość poznawania ciekawostek, anegdot i osobliwości Torunia, jaką proponują mieszkańcom miasta przewodnicy z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Spacery organizowane są przy wsparciu Gminy Miasta Toruń.

belkaniebieska2