Tag Archives: nazwy miejscowe

Next Page

Polskie i niemieckie nazwy ulic Torunia

 

Nowy spis ulic miasta Torunia – 1920

Wydawca: Zarząd Miejski

Toruń 1920

Sygnatura SIRr IIIA/6a-1920

 

Bankowa Bankstrasse
Bartosza Głowackiego Rayonstrasse
Batorego Schwerinstrasse
Bawarczyków Bayernstrasse
Bażyńskich Goethestrasse
Bielańska Weisshöferstrasse
Browarna Kleiner Marktstrasse
Bydgoska Brombergstrasse
Chełmińska Kulmerstrasse
Chodkiewicza Elsnerstrasse
Chrobrego Geretstrasse
Ciasna Jesiutenstrasse
Czarnieckiego Amtstrasse
Dąbrowskiego Moltkestrasse
Derdowskiego Pastorstrasse
Dobrzyńska Friedrich Karlstrasse
Dominikańska Paulinerstrasse
Droga Chełmińska Kulmer Chaussee
Droga Czerwona Roter Weg
Droga Treposka Treposcher Weg
Dworcowa Banhofstrasse
Fosa Staromiejska Grabenstrasse
Franciszkańska Klosterstrasse
Fredry Körnerstrasse
Gołębia Traubenstrasse
Graniczna Grenzstrasse
Grudziądzka Graudenzerstrasse
Grunwaldzka Janitzenstrasse
Jagiellońska Roonstrasse
Jana Olbrachta Spritstrasse
Jęczmienna Gerstenstrasse
Kanałowa Kanalstrasse
Kazimierza Jagiellończyka Albrechtstrasse
Kilińskiego Sedanstrasse
Klonowicza Talstrasse
Kochanowskego Hofstrasse
Kołłątaja Ritterstrasse
Końcowa Endstrasse
Koniuchy Rossgartenstrasse
Konopnickiej Parkstrasse
Schmiedebergstrasse
Kopernika Kopernikusstrase
Kordeckiego Wörthstrasse
Kościuszki Lindenstrasse
Koszarowa Kasernenstrasse
Kowalska Schmiedebergstrasse
Kozacka Kosackenstrasse
Krasińskiego Klosmannstrasse
Kraszewskiego Vierte Linie
Królowej Jadwigi Elisabethstrasse
Krótka Kurzestrasse
Krzyżacka Junkerstrasse
Ks. Kujota Uebrickstrasse
Łazienna Baderstrasse
Łąkowa Wiesenstrasse
Legjonów Ludendorfstrasse
Prinz Heinrichstrasse
Lelewela Bornstrasse
Leona Czarlińskiego Kapellenstrasse
Lindego Rosenowstrasse
Lotnicza Zeppelinstrasse
Łukowa Bogenstrasse
Małachowskiego Blücherstrasse
Małe Garbary Strobandstrasse
Matejki Benderstrasse
Hepnerstrasse
Mickiewicza Mellienstrasse
Międzymurze Zwingerstrasse
Moniuszki Baumschulenweg
Philosophenweg
Mostowa Brückenstrasse
Most Pauliński Schuhmacherstrasse
Nadbrzeżna Uferstrasse
Nadwislańska Weichselstrasse
Odrodzenia Drewitzstrasse
Ogrodowa Gartenstrasse
Panieńska Nonnenstrasse
Panny Marji Marienstrasse
Piaskowa Sandstrasse
Piastowska Wilhelmstrasse
Piekary Bäckerstrasse
Piernikarska Brauerstrasse
Plac Św. Jana Kopernikusstrassse
Jesuitenstrasse
Plac Św. Katarzyny Wilhelmsplatz
Plac 18 Stycznia Hermannsplatz
Plac Teatralny Theaterplatz
Pod Dębowa Gorą Eichbergstrasse
Podgórna Bergstrasse
Pod Krzywa Wieżą Turmstrasse
Podmurna Mauerstrasse
Poniatowskiego Bismarkstrasse
Polna Kometenstrasse
Prosta Gerechtestrasse
Przedzamcze Schlosstrasse
Przy Bramie Starotoruńskiej Am Bromberger Tor
Przy Kaszowniku Grützmühlenstrasse
Przy Rzeźni Schlachthausstrasse
Pułaskiego Artilleriestrasse
Rabiańska Araberstrasse
Reja Ulanenstrasse
Rejtana Rösnerstrasse
Rów Wielki Hauptgraben
Różana Windstrasse
Rybaki Fischerstrasse
Rynek Nowomiejski Neustädtischer Markt
Rynek Staromiejski Altstädtischer Markt
Rynek Wełniany Wollmarkt
Ścieżka Szkolna Schulsteig
Sienkiewicza Schulstrasse
Słowackiego Waldstrasse
Sobieskiego Königstrasse
Średnia Mittelstrasse
Staszyca Vosstrasse
Stawna Drewitzstrasse
Stroma Steilestrasse
Strumykowa Bachestrasse
Studzienna Brunnenstrasse
Sukiennicza Tuchmacherstrasse
Światopełka Nonnenstrasse
Św. Ducha Heiligegeiststrasse
Św. Jakóba Jakobstrasse
Św. Jerzego Kirchhofstrasse
Św. Katarzyny Katharinienstrasse
Św. Łazarza Werderstrasse
Szczytna Schillerstrasse
Szeroka Breitestrasse
Szewska Schuhmacherstrasse
Szopena Kerstenstrasse
Szpitalna Hospitalstrasse
Targowa Viehmarktstrasse
Trzeciego Maja Hindenburgstrasse
Wałdowska Waldauerstrasse
Wały Wallstrasse
Warszawska Friedrichstrasse
Wiązowa Ullmenallee
Wielkie Garbary Gerberstrasse
Winnica Weinbergstrasse
Wodna Konduktstrasse
Wola Zamkowa Karlstrasse
Wybickiego Gosslerstrasse
Wysoka Hohestrasse
Zamknięta Kirchstrasse
Zaszpitale Lazarettstrasse
Zaułek Dworcowy Bahnhofswinkel
Zaułek Prosowy Hohestrasse
Żeglarska Seglerstrasse
Żółkiewskiego Fritz Reuterstrasse
Żwirowa Kiesweg
Zygmuntowska Bahnstrasse

Artur Trapszyc – Urbanonimia Torunia a problem ochrony zabytków niematerialnego dziedzictwa kulturowego

 

dr Artur Trapszyc

Urbanonimia Torunia a problem ochrony zabytków niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Prelekcja

24 maja 2018

Książnica Kopernikańska w Toruniu

W czwartek 24 maja 2018 roku miało miejsce w Książnicy Kopernikańskiej doroczne walne zebranie członków Towarzystwa Miłośników Torunia.

Zebranie prowadził profesor Krzysztof Mikulski.

Honorowym gościem był prezydent Torunia Michał Zaleski.

Walne zebranie poprzedziła prelekcja dr Artura Trapszyca z Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

Prelegent opowiedział zebranym o urbanonimii, czyli nazewnictwie miejskim, o nazwach ulic, placów, budynków, osiedli, dzielnic, parków.

Wyjaśnił, jakie znaczenie mają te nazwy w kontekście niematerialnego dziedzictwa kulturowego naszego miasta.

Opowiedział o działalności Zespołu do spraw Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego na terenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który działa od 2015 roku przy Muzeum Etnograficznym w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim.

Stare nazewnictwo ma wartość zabytkową, gdyż przekazuje pamięć o nieistniejącym już krajobrazie społecznym i geograficznym.

W nazwach zapisana jest treść historyczna.

Szczególną wartość mają nie tylko nazwy urzędowe, ale również potoczne (Małpi Gaj, Tryfta, Kunort, Wygoda, Rudelka, Garbaty Mostek, Krowi Mostek).

Należy starać się o przywrócenie nazw zlikwidowanych (ul. Nadbrzeżna, ul. Portowa, ul. Krzyżacka, ul. Pańska, ul. Panieńska, ul. Wałowa).

Niestety wartość kulturowa nazw nie jest doceniana.

W naszym województwie z początkiem roku zlikwidowano aż 59 nazw miejscowości.

Dr Trapszyc zakończył swoje wystąpienie apelem o ochronę nazw przed zmianami, o przywracanie nazw starych i o wprowadzanie nazw zwyczajowych.

Adam Wróbel – Krajobraz nazewniczy gminy Wielgie i okolic

 

Adam Wróbel

Krajobraz nazewniczy Gminy Wielgie
i okolic

Wydawca: EXPOL

Wielgie 2014

Sygnatura SIRr XXVIII/45

Dr Adam Wróbel jest nauczycielem akademickim Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku, sekretarzem generalnym Włocławskiego Towarzystwa Naukowego oraz prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej.

Jest wybitnym regionalistą i znawcą kultury ziemi dobrzyńskiej.

Ukończył filologię polską i etnografię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Podjął się trudnego i żmudnego zadania wyjaśnienia pochodzenia i historii nazw miejscowości, rzek i jezior z terenu gminy Wielgie i okolic.

Nazwy miejscowe ziemi dobrzyńskiej są zabytkami jej przeszłości, sięgającej głęboko do wczesnego średniowiecza.

Kryją w sobie tajemnice języka staropolskiego i dobrzyńskiej gwary ludowej.

Nazwy miejscowe są bardzo ważnym składnikiem lokalnego dziedzictwa kulturowego i językowego.

Autor oparł się na długoletnich własnych badaniach filologicznych i nazewniczych oraz na najnowszej naukowej literaturze.

Zebrany materiał wzbogacono o teksty literackie, poezje poświęcone ziemi dobrzyńskiej.

Zrąb opracowania stanowi słowniczek etymologiczny nazw miejscowych gminy Wielgie i okolic, w którym autor w obszernych hasłach dokładnie wyjaśnił nazewnictwo stu kilkudziesięciu miejscowości.