W Bibliotece w Chełmży o prawach autorskich

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa  w Chełmży zorganizowała  w dniu 19 marca 2014 roku seminarium szkoleniowe  dla bibliotekarzy bibliotek publicznych powiatu toruńskiego.

 

Program seminarium obejmował następujące punkty:

  1. Wykorzystanie utworów z Internetu do pracy bibliotecznej – mgr Bożena Bednarek-Michalska  – Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu.
  2. Analiza czytelnictwa w bibliotekach publicznych powiatu toruńskiego za rok 2013.
  3. Działania bibliotek – relacje z udziału w projektach i innych akcjach, organizowanych przez biblioteki.
  4. „Zatrzymany czas” – promocja książki Marcina Seroczyńskiego.
  5. „Z bibliotecznej półki”– prezentacja nowości wydawniczych.
  6. Omówienie imprez powiatowych, planowanych na 2014 r.
  7. Koło SBP –  dyskusja nad planem działań, składki, zapisy nowych członków.

Najważniejszym wydarzeniem seminarium było blisko dwugodzinne wystąpienie Bożeny Bednarek-Michalskiej (Zastępcy Dyrektora ds. Informacji i Innowacji Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu).

Wykładowczyni przedstawiła wiele przykładów stron internetowych, na których bibliotekarze mogą znaleźć materiały, które w zgodzie z prawem autorskim mogą wykorzystywać.

Przykładowe portale:

– Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
– Federacja Bibliotek Cyfrowych
– Europeana
– OER Commons
– CC Serach
– Find OER

Na tych portalach dostępne są (wśród innych materiałów) również utwory, które znajdują się w domenie publicznej (prawa autorskie wygasły) lub są na licencji Creative Commons (twórca wyraził zgodę na ich bezpłatne i niekomercyjne wykorzystanie).

Sam fakt, że jakieś zdjęcie jest dostępne powszechnie w internecie nie oznacza, że można je wykorzystywać – jest wręcz przeciwnie.

Wykorzystując cudze utwory musimy być pewni, że znajdują się one w domenie publicznej  lub że są na licencji Creative Commons – zawsze musimy się upewnić czy konkretny utwór wyraźnie jest taką licencją oznaczony.

Zawsze też wykorzystując cudzy utwór trzeba podać autora utworu, tytuł utworu, źródło, z jakiego utwór został zaczerpnięty oraz informacje o licencji, na podstawie której, korzystamy z utworu.

Słuchacze byli żywo zainteresowani wystąpieniem, padło wiele pytań, na które prelegentka cierpliwie, szczegółowo i w przystępny sposób odpowiadała, podając wiele przykładów ze swojej praktyki i opisując przypadki, z jakimi stykają się różne biblioteki.

Zainteresowani tematem znajdą na stronie Biblioteki Głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otwarty kurs „Prawo autorskie dla bibliotekarzy” pod adresem: https://moodle.umk.pl/BU/course/view.php?id=8