Dział Informacyjno-Bibliograficzny

Kolejna strona

Polskie i niemieckie nazwy ulic Torunia

 

Nowy spis ulic miasta Torunia – 1920

Wydawca: Zarząd Miejski

Toruń 1920

Sygnatura SIRr IIIA/6a-1920

 

Bankowa Bankstrasse
Bartosza Głowackiego Rayonstrasse
Batorego Schwerinstrasse
Bawarczyków Bayernstrasse
Bażyńskich Goethestrasse
Bielańska Weisshöferstrasse
Browarna Kleiner Marktstrasse
Bydgoska Brombergstrasse
Chełmińska Kulmerstrasse
Chodkiewicza Elsnerstrasse
Chrobrego Geretstrasse
Ciasna Jesiutenstrasse
Czarnieckiego Amtstrasse
Dąbrowskiego Moltkestrasse
Derdowskiego Pastorstrasse
Dobrzyńska Friedrich Karlstrasse
Dominikańska Paulinerstrasse
Droga Chełmińska Kulmer Chaussee
Droga Czerwona Roter Weg
Droga Treposka Treposcher Weg
Dworcowa Banhofstrasse
Fosa Staromiejska Grabenstrasse
Franciszkańska Klosterstrasse
Fredry Körnerstrasse
Gołębia Traubenstrasse
Graniczna Grenzstrasse
Grudziądzka Graudenzerstrasse
Grunwaldzka Janitzenstrasse
Jagiellońska Roonstrasse
Jana Olbrachta Spritstrasse
Jęczmienna Gerstenstrasse
Kanałowa Kanalstrasse
Kazimierza Jagiellończyka Albrechtstrasse
Kilińskiego Sedanstrasse
Klonowicza Talstrasse
Kochanowskego Hofstrasse
Kołłątaja Ritterstrasse
Końcowa Endstrasse
Koniuchy Rossgartenstrasse
Konopnickiej Parkstrasse
Schmiedebergstrasse
Kopernika Kopernikusstrase
Kordeckiego Wörthstrasse
Kościuszki Lindenstrasse
Koszarowa Kasernenstrasse
Kowalska Schmiedebergstrasse
Kozacka Kosackenstrasse
Krasińskiego Klosmannstrasse
Kraszewskiego Vierte Linie
Królowej Jadwigi Elisabethstrasse
Krótka Kurzestrasse
Krzyżacka Junkerstrasse
Ks. Kujota Uebrickstrasse
Łazienna Baderstrasse
Łąkowa Wiesenstrasse
Legjonów Ludendorfstrasse
Prinz Heinrichstrasse
Lelewela Bornstrasse
Leona Czarlińskiego Kapellenstrasse
Lindego Rosenowstrasse
Lotnicza Zeppelinstrasse
Łukowa Bogenstrasse
Małachowskiego Blücherstrasse
Małe Garbary Strobandstrasse
Matejki Benderstrasse
Hepnerstrasse
Mickiewicza Mellienstrasse
Międzymurze Zwingerstrasse
Moniuszki Baumschulenweg
Philosophenweg
Mostowa Brückenstrasse
Most Pauliński Schuhmacherstrasse
Nadbrzeżna Uferstrasse
Nadwislańska Weichselstrasse
Odrodzenia Drewitzstrasse
Ogrodowa Gartenstrasse
Panieńska Nonnenstrasse
Panny Marji Marienstrasse
Piaskowa Sandstrasse
Piastowska Wilhelmstrasse
Piekary Bäckerstrasse
Piernikarska Brauerstrasse
Plac Św. Jana Kopernikusstrassse
Jesuitenstrasse
Plac Św. Katarzyny Wilhelmsplatz
Plac 18 Stycznia Hermannsplatz
Plac Teatralny Theaterplatz
Pod Dębowa Gorą Eichbergstrasse
Podgórna Bergstrasse
Pod Krzywa Wieżą Turmstrasse
Podmurna Mauerstrasse
Poniatowskiego Bismarkstrasse
Polna Kometenstrasse
Prosta Gerechtestrasse
Przedzamcze Schlosstrasse
Przy Bramie Starotoruńskiej Am Bromberger Tor
Przy Kaszowniku Grützmühlenstrasse
Przy Rzeźni Schlachthausstrasse
Pułaskiego Artilleriestrasse
Rabiańska Araberstrasse
Reja Ulanenstrasse
Rejtana Rösnerstrasse
Rów Wielki Hauptgraben
Różana Windstrasse
Rybaki Fischerstrasse
Rynek Nowomiejski Neustädtischer Markt
Rynek Staromiejski Altstädtischer Markt
Rynek Wełniany Wollmarkt
Ścieżka Szkolna Schulsteig
Sienkiewicza Schulstrasse
Słowackiego Waldstrasse
Sobieskiego Königstrasse
Średnia Mittelstrasse
Staszyca Vosstrasse
Stawna Drewitzstrasse
Stroma Steilestrasse
Strumykowa Bachestrasse
Studzienna Brunnenstrasse
Sukiennicza Tuchmacherstrasse
Światopełka Nonnenstrasse
Św. Ducha Heiligegeiststrasse
Św. Jakóba Jakobstrasse
Św. Jerzego Kirchhofstrasse
Św. Katarzyny Katharinienstrasse
Św. Łazarza Werderstrasse
Szczytna Schillerstrasse
Szeroka Breitestrasse
Szewska Schuhmacherstrasse
Szopena Kerstenstrasse
Szpitalna Hospitalstrasse
Targowa Viehmarktstrasse
Trzeciego Maja Hindenburgstrasse
Wałdowska Waldauerstrasse
Wały Wallstrasse
Warszawska Friedrichstrasse
Wiązowa Ullmenallee
Wielkie Garbary Gerberstrasse
Winnica Weinbergstrasse
Wodna Konduktstrasse
Wola Zamkowa Karlstrasse
Wybickiego Gosslerstrasse
Wysoka Hohestrasse
Zamknięta Kirchstrasse
Zaszpitale Lazarettstrasse
Zaułek Dworcowy Bahnhofswinkel
Zaułek Prosowy Hohestrasse
Żeglarska Seglerstrasse
Żółkiewskiego Fritz Reuterstrasse
Żwirowa Kiesweg
Zygmuntowska Bahnstrasse

Joanna Kucharzewska – Historia rodziny Weese – fabrykantów toruńskich pierników

 

Joanna Kucharzewska

Historia rodziny Weese
– fabrykantów toruńskich pierników –
i jej inwestycje budowlane w Toruniu

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Toruń 2017

Sygnatura SIRr IIIA/118

Dr hab. Joanna Kucharzewska jest konserwatorem zabytków i historykiem sztuki zatrudnionym na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Jest autorem znakomitej książki „Architektura i urbanistyka Torunia w latach 1871-1920”.

Rodzina Weese była najważniejszym rodem toruńskich piernikarzy w XIX i na początku XX wieku.

Joanna Kucharzewska przedstawiła nie tylko historię rodu, ale opisała również przemiany społeczno-gospodarcze i architektoniczno-urbanistyczne Torunia, jakie dokonały się w związku z dynamicznym, przemysłowym rozwojem lokalnego piernikarstwa.

Książka jest historią awansu mieszczańskiej rodziny do rzędu wielkich fabrykantów.

Towarzyszyło temu również opuszczenie przez nich ciasnego śródmieścia, przeniesienie fabryki na przemysłowe Jakubskie Przedmieście i budowa luksusowej willi – siedziby rodu na Przedmieściu Bydgoskim.

Czytelnicy mogą prześledzić 200-letnią historię rodziny Weese oraz poznać biografie jej najsłynniejszych przedstawicieli z Gustawem Traugottem Weese i Gustawem Bernhardem Weese na czele.

W połowie XVIII wieku rodzina zamieszkiwała przy ul. Królowej Jadwigi (Sadlarskiej), w 1944 roku opuszczała słynną willę przy ul. Danielewskiego (wybudowaną w 1911 roku).

Śledzimy również losy ich fabryki pierników i jej siedzib przy ul. Strumykowej i ul. Żółkiewskiego (Fritz-Reuterstrasse) (wybudowanej w 1914 roku)

W książce zamieszczono bardzo dużo ilustracji, zwłaszcza starych planów architektonicznych.

Mini Wypożyczalnia Beletrystyki Regionalnej

 

Mini

Wypożyczalnia

Beletrystyki

Regionalnej

W Informatorium Książnicy Kopernikańskiej uruchomiliśmy specjalny dział z powieściami, których fabuła została osadzona w województwie kujawsko-pomorskim.

Na żółtym regale znalazły się książki, których akcja dzieje się w miastach naszego regionu i w ich okolicach.

Zapraszamy miłośników Torunia, Brodnicy, Bydgoszczy, Chełmży, Ciechocinka, Grudziądza, Nieszawy, Radziejowa, Rypina, Włocławka.

Będziecie mogli towarzyszyć bohaterom powieści i poruszać się z nimi po znanych wam  ulicach, placach, zaułkach.

Może w ten sposób odkryjecie nowe, nieznane wam miejsca.

Wszystkie książki można wypożyczyć do domu.

Oferujemy wam kryminały, romance, powieści obyczajowe, powieści historyczne i młodzieżowe.

Wszystko na żółtym regale, którego nie da się nie zauważyć.

 

TORUŃ W LITERATURZE
Bochenek Janusz Znak Archimedesa
Chmielewska Iwona Cztery strony czasu
Dijk van Lutz Cholernie mocna miłość
Feeser Sandra Potępiony umysł
Fenikowski Franciszek Piernikowe miasto
Głuchowski Piotr Umarli tańczą
Górny-Marguson Marek Santa Rosa
Iwanowska-Ludwińska Małgorzata Włóczęga i dziewczyna w Toruniu
Jadowska Aneta Złodziej dusz
Jadowska Aneta Bogowie muszą być szaleni
Jadowska Aneta Zwycięzca bierze wszystko
Jadowska Aneta Wszystko zostaje w rodzinie
Jadowska Aneta Egzorcyzmy Dory Wilk
Jadowska Aneta Na wojnie nie ma niewinnych
Jadowska Aneta Ropuszki
Jadowska Aneta Szamański blues
Jadowska Aneta Szamańskie tango
Karpińska Anna Nie zabijaj tej miłości
Karpińska Anna Odnajdę Cię
Karpińska Anna Zostań ze mną
Kawa Zuzanna Ania Wood i zagadka prezentu urodzionowego
Korczakowska Jadwiga Spotkanie nad morzem
Korolewicz Danuta Lato z ciotką spirytystką
Ledzianowska Marlena Samobójstwo
Łacina Anna Czynnik miłości
Łacina Anna Kradzione róże
Łacina Anna Miłość pod psią gwiazdą
Łacina Anna Ostatnie wakacje
Małecki Robert Najgorsze dopiero nadejdzie
Małecki Robert Porzuć swój strach
Małecki Robert Koszmary zasną ostatnie
Miernicki Sebastian Pan Samochodzik i listy Mikołaja Kopernika
Miernicki Sebastian Pan Samochodzik i siódmy wojownik
Musierowicz Małgorzata Tygrys i Róża
Obara Karina Dwa światy Zofii
Ordan Jerzy Lesław Z podziemia
Pinkwart Sergiusz Mikołaj i dziewczyna z gwiazd
Pniewska Olga Tajemnice Torunia
Sawicki Jerzy Śladami Krzyżaków
Szczęsna Anna Trzykrotka
Szlendak Tomasz Leven
Waksmański Jerzy Bractwo skrobiących
Wiliński Paweł Dwór Artusa w Toruniu
Woźniak Marcel Powtórka
Woźniak Marcel Mgnienie
Woźniak Marcel Otchłań
Wróbel Zdzisław Eldorado
Wróblewski Maciej Historie Jakuba Blottona z widokiem na Toruń
Wysocka-Kalkowska Anna Taniec z motylami
Żelech Marek Pan Samochodzik i toruńska tajemnica
Żmurko-Daszkowska Danuta Mikołajowe sekrety. Czas Anny
BRODNICA W LITERATURZE
Goltz von der Barbara Biała dama
Karpińska Anna To wszystko przez Ciebie
Puzyńska Katarzyna Motylek
Puzyńska Katarzyna Więcej czerwieni
Puzyńska Katarzyna Trzydziesta pierwsza
Puzyńska Katarzyna Z jednym wyjątkiem
Puzyńska Katarzyna Utopce
Puzyńska Katarzyna Łaskun
Puzyńska Katarzyna Dom czwarty
Puzyńska Katarzyna Czarne narcyzy
Puzyńska Katarzyna Nora
BYDGOSZCZ W LITERATURZE
Hejankowski Sebastian Światłoczuły
Jakubowski Jarosław Rzeka zbrodni
Klonowski Jarosław Noc w ogrodzie ciemności
Nowakowski Tadeusz Obóz wszystkich świętych
Orbitowski Łukasz Inna dusza
Oszubski Tadeusz Miłość
Sulima-Kamiński Jerzy Most królowej Jadwigi
Sulima-Kamiński Jerzy Most królowej Jadwigi
Sulima-Kamiński Jerzy Most królowej Jadwigi
Ulatowska Maria Prawie siostry
Żelech Marek Pan Samochodzik i bractwo dębu
CHEŁMŻA W LITERATURZE
Małecki Robert Skaza
Trybulski Kazimierz Wzgórze nad jeziorem
CIECHOCINEK W LITERATURZE
Archimowicz Katarzyna W kolejce po życie
Fabisińska Lilianna Sanatorium pod zegarem
Iwanowska-Ludwińska Małgorzata Dyptyk z Agatą
Kowalewski Włodzimierz Excentrycy
Nienacki Zbigniew Pan Samochodzik i wyspa złoczyńców
Nowicki Jan Białe walce
Wiliński Paweł Ciechocińska macewa
Zaczykiewicz Izydor Włóczywoda
GRUDZIĄDZ W LITERATURZE
Brałkowski Zdzisław Młodości szczęśliwa
Milczewski-Bruno Ryszard Poezja, proza, listy
Raginiak Stanisław Przystań cierpienia
Trybulski Kazimierz Za rzeką czasu
Wągiel Władysław W twierdzy Courbiere’a
Żelech Marek Królestwo na krańcu świata
NIESZAWA W LITERATURZE
Stachura Edward Cała jaskrawość
Wasilkowska-Frelichowska Krystyna Ostatni pokój
RADZIEJÓW W LITERATURZE
Małecki Jakub Dygot
Uzdański Grzegorz Wakacje
RYPIN W LITERATURZE
Zbikowski Zbigniew Transprussia
WŁOCŁAWEK W LITERATURZE
Matuszkiewicz Irena Salonowe życie
Matuszkiewicz Irena Zjazd rodzinny
Sarnowska Katarzyna Miłość w kolorze sepii
Sekielski Tomasz Zapach suszy
Szczęsna Anna Jutro pachnie cynamonem
Wiliński Paweł Sekret drewnianej kapliczki
Zagórski Krzysztof Pan Samochodzik i wawelskie regalia
KUJAWSKO-POMORSKIE W LITERATURZE
Cherezińska Elżbieta Korona śniegu i krwi
Cherezińska Elżbieta Niewidzialna korona
Cherezińska Elżbieta Płomienna korona
Miernicki Sebastian Pan Samochodzik i relikwia krzyżowca